2018-07-03
Wakacyjna Apteczka

Okres letnich wyjazdów zaczął się już na dobre, a wraz z nim pakowanie większych oraz mniejszych bagaży, kompletowanie kosmetyków i innych gadżetów niezbędnych na urlopie.  Aby w pełni być przygotowanym do wyjazdu nie należy zapominać o odpowiedniej wyposażonej apteczce. Wszystko po to, aby nie spotkały nas nie przyjemne niespodzianki. Co zatem warto zapakować do Apteczki? Dowiecie się wszystkiego, z poniższego artykułu.

Najważniejsze jest, aby wakacyjną apteczkę dopasować do potrzeb Podróżnego oraz miejsca i rodzaju wyjazdu. Inaczej będzie się prezentowała apteczka Pani Krystyny, jadącej do sanatorium, a inaczej rodziny z dwójką dzieci, odpoczywającej nad morzem. Jeszcze co innego do apteczki zapakuje Pan Piotr, który będzie się wybierał na piesze wycieczki po górskich szlakach.  Apteczkę zatem należy tak spakować, aby odpowiadała potrzebom zdrowotnym podróżujących osób oraz zapewniała im bezpieczeństwo w przypadku niespodziewanych dolegliwości.

Niezależnie od rodzaju wyjazdu w naszej apteczce powinny znaleźć się leki, które przyjmujemy na stałe. Istotne jest, aby zabrać ze sobą odpowiednią ilość tych leków, z niewielkim zapasem (na wypadek przedłużenia wyjazdu). Ewentualnie można wsiąść ze sobą receptę i lek wykupić na miejscu, jednak ta opcja jest tylko możliwa w przypadku wakacji na terenie Polski. Przy podróżach zagranicznych lepiej zrealizować receptę w pobliskiej Aptece.

Co powinno się znaleźć w wakacyjnej apteczce?

  • środki dezynfekujące oraz materiały opatrunkowe. Nie warto pakować kilkunastu środków czy plastrów, skupmy się na czymś bardziej dla każdego, np. plastrach uniwersalnych. To zaoszczędzi nam miejsce w apteczce i nie obciąży naszego budżetu.
  • podstawowe leki:
    przeciwbólowe i przeciwgorączkowe – w tabletkach lub w syropach, jeżeli jedziemy na wakacje z dziećmi
    - łagodzące objawy przeziębienia – czyli tabletki do ssania lub aerozole do psikania w przypadku bólu gardła, krople do nosa w przypadku kataru czy leki na kaszel
    - przeciwalergiczne - pomagajace osobom wrażliwym na alergie, np. wapno
  • preparaty na zaburzenia żołądkowo – jelitowe: leki rozkurczowe, leki na niestrawność i zgagę oraz preparaty zalecane w przypadku biegunki.  Biegunka jest bardzo niebezpieczna, bo szybko może prowadzić do odwodnienia organizmu.  Aby temu zapobiec konieczne jest stosowanie doustnych płynów nawadniających i probiotyków.
  • preparaty przeciwko ukąszeniom owadów oraz środki łagodzące objawy ukąszenia
  • leki na chorobę lokomocyjną, aby zapewnić sobie komfortową podróż
  • dla aktywnych osób - maść przeciwbólową na bóle stawów i mięśni

Kompletując wakacyjną apteczkę warto zwrócić uwagę na daty ważności leków oraz sposób ich przechowywania. Te informacje znajdują się na opakowaniach lub na ulotkach dołączonych do leków. To jest bardzo ważna i istotna kwestia, bowiem nieprawidłowy sposób przechowywania leków lub spożycie ich po dacie ważności, może po pierwsze skutkować zmianą lub brakiem skuteczności leku a po drugie może być niebezpieczne dla zdrowia.

Pakując leki do apteczki wakacyjnej, nie należy:
- wyjmować ich z opakowania, 
- przekładać ich do innego opakowania,
- łączyć ze sobą
- wyrzucać ulotki – bowiem może to prowadzić do omyłkowego spożycia niewłaściwego leku.
-
przechowywać ich w chłodnym, zacienionym miejscu
- wystawiać ich na działanie promieni słonecznych lub wysokich temperatur

Leki powinny znajdować się we właściwych (swoich) opakowaniach, w oddzielnym pudełku/torbie, poza zasięgiem dzieci. Jeżeli w apteczce znajduje się lek, który należy przechowywać w lodówce, to powinien być on transportowany w przenośnej lodówce i/lub w torbie termoizolacyjnej, a po dojeździe na miejsce powinien zostać umieszczony w lodówce.

Jeżeli mamy problem z wyposażeniem apteczki zawsze możemy poprosić o pomoc Farmaceutę w Aptece. Jeżeli wyjeżdżamy za granicę do krajów tropikalnych warto przed wyjazdem odwiedzić lekarza medycyny tropikalnej, który doradzi ewentualne szczepienia przed podróżą, wskaże leki, które powinny być zabrane w miejsce docelowe oraz odpowie na wszelkie pytania z tym związane.

Pamiętajmy – apteczka wakacyjna powinna być skompletowana indywidualnie, w sposób przemyślany, logiczny i rozsądny. Nie pakujmy do niej wszystkiego co popadnie, tylko weźmy to co rzeczywiście może być potrzebne. Bo apteczka wakacyjna ma być tylko elementem naszego bagażu, a nie jego głównym składowym. Ma ona jedynie służyć i pomagać w sprawach nagłych, a nie leczyć wszystkich i wszystkiego.

Powrót