2016-06-07
Rozstępy – niechciane pamiątki

Jak powstają?

Dotąd za jedyny powód tworzenia się rozstępów uważano mechaniczne rozciąganie skóry na skutek częstych wahań wagi czy przyrostu długości ciała. Obecnie uważa się, że głównym sprawcą powstawania rozstępów jest hormon produkowany przez korę nadnerczy - kortyzol (zwany także hormonem stresu). Jego poziom we krwi wzrasta w u kobiet w ciązy, u osób otyłych a także w przebiegu chorób endokrynologicznych.

Hormon stresu wydzielany w nadmiarze ma bardzo niekorzystny wpływ na fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen i elastynę. Te zaś odpowiedzialne są za nadawanie skórze giętkości, elastyczności i odporności na działanie czynników zewnętrznych m.in. na rozciąganie skóry.


Rozstępy mogą być także objawem choroby (np. Zespołu Cushinga) - dlatego, gdy pojawią się na Twoim brzuchu żywoczerwone wrzecionowate pasma, zauważysz niekontrolowany wzrost apetytu, zaokroglęnie twarzy, nabrzmienie karku warto wtedy zbadać sobie poziom kortyzolu i ACTH we krwi oraz skonsultować zauważone objawy ze swoim lekarzem.

Profilaktyka powstawania rozstępów polega głównie na stosowaniu preparatów uelastyczniających skórę,zawierających w swym składzie masło shea (masło Karite), masło kakaowe, oleje roślinne (np. migdałowy, bawełniany, kokosowy, z wiesiołka, z krokosza barwierskiego, z nasion słonecznika, z orzechów macadamia), wyciąg z wąkrotki azjatyckiej, witaminę E.)

Aplikując taki specyfik nie można zapomnieć o masażu. Stymuluje on mikrokrążenie, wzmacniając działanie składników aktywnych stosowanych preparatów. Masaż najbardziej narażonych na rozstępy miejsc ciała (brzuszka - gdy jesteśmy w ciąży, piersi, bioder i ud) wykonujemy dwa razy dziennie. Skuteczne jest także zastosowanie prysznica naprzemian z zimna i ciepłą wodą oraz peelingowanie ciała dwa razy w tygodniu.

Co zrobić, gdy rozstępy już się pojawiły?

Kluczową rolę w zwalczaniu powstałych zmian ma jak najszybsze rozpoczęcie kuracji (czy to kremami dostępnymi bez receptymi czy też wydawanymi już stricte z przepisu lekarza). Rozstępy w pierwszej fazie (tzw. zapalnej – do 6 miesięcy od pojawienia się) można skutecznie zmniejszyć, spłycić oraz rozjaśnić. Warto zapytać o poradę lekarza lub Farmaceutę!


Wymienione preparaty mogą zmniejszyć widocznie powstałe zmiany, jednak w przypadku rozstępów będących w fazie zanikowej, konieczne mogą okazać się profesjonalne zabiegi kosmetyczne (peeling chemiczny, mikrodermabrazja, laseroterapia czy mezoterapia) a  nawet chirurgia estetyczna.

                                                                                                                    mgr farm. Agnieszka Stankiewicz,

Kierownik Apteki w Gorzowie

Powrót